top of page

מה זה RSS לפודקאסטים - מדריך מעשי

עודכן: 8 בנוב׳ 2020מיום שעלה לאוויר הפודקאסט שלנו – ביסמוט ויפרח – נשאלנו אינספור פעמים את השאלה שהכי הסתבכנו איתה בעצמנו:


וואט דה פאק העניין עם RSS


איכשהו, בכל מדריך לפתיחת פודקאסט (וקראנו המון כאלה) החלק על ה-RSS היה עמום או גדוש מונחים טכניים, ולא הצלחנו לחבר בין מה שקראנו ובין המציאות. אבל תכלס, זה סופר-פשוט, ואילו היה לנו הסבר טוב כשפתחנו את הפודקאסט - החיים שלנו היו קלים יותר.


אז ככה

קובצי האודיו של פרקי הפודקאסט שלכם (אצלנו מדובר ב-mp3 או WAV) צריכים להיות מאוחסנים איפשהו ברשת, כדי שאנשים יוכלו לשמוע אותם. ככה עובד האינטרנט.


יש שתי אופציות עיקריות איפה לאחסן אותם: או באתר משלכם (נגיד וורדפרס), או בפלטפורמת אחסון מיוחדת לפודקאסטים.


אנחנו פחות אוהבות וורדפרס כי הכרנו אותו לפני המצאת האלמנטור והחיים שלנו קורים ב-וויקס. אבל אם אתם סבבה עם וורדפרס והקמתם אתר לפודקאסט, שימו פלאגין של פודקאסטים והוא ייתן לכם RSS, שעוד מעט נראה מה זה ומה עושים איתו.


אבל אם אין לכם אתר לפודקאסט או שיש לכם אתר בוויקס - פלטפורמות אחסון הן הפתרון. אלה בעצם אתרים שמיועדים לזה שתעלו שם את קבצי האודיו של הפודקאסט שלכם לאחסון, ואז תפיצו משם את הפודקאסט להמון אפליקציות האזנה.


עצירת הבהרה

פלטפורמת אחסון היא המקום שבו מאוחסנים הקבצים, לשם אתם מעלים את הפודקאסט שלכם, פרק אחרי פרק, בקצבי mp3 או WAV.

לעומת זאת, אפליקציות האזנה הן אלה שדרכן המאזינים שלכם ישמעו את הפודקאסט, למשל ספוטיפיי.

פלטפורמת האחסון מפיצה את הפודקאסט לאפליקציות האזנה.


פלטפורמות אחסון יכולות להיות גם אפליקציות האזנה ויכולות שלא. למשל, סימפלקאסט (Simplecast) היא פלטפורמת אחסון, כלומר אנחנו מעלות לשם את קבצי האודיו של "ביסמוט ויפרח", וממנה הם מופצים לאפליקציות האזנה כמו ספוטיפיי. לעומת זאת, ספוטיפיי היא אפליקציה שבה מאזינים לפודקאסטים, אבל היא לא פלטפורמת אחסון, כלומר לא מאחסנים בה את קבצי האודיו.

יש אפליקציות שהן במובהק גם לאחסון וגם להאזנה, כמו SoundCloud.


פלטפורמות האחסון הן בדרך כלל בתשלום, בערך 15 דולר בחודש, ויש המון כאלה. אנחנו בחרנו בסימפלקאסט כי היא בדיוק מה שדרוש לנו, לא יותר ולא פחות, אבל יש גם את Podbean, Anchor, Omni ורבות אחרות.


אז מה זה RSS ומה עושים בו

אחרי שתפתחו חשבון בפלטפורמת אחסון ותכתבו שם את תיאור הפודקאסט שלכם, מי הבעלים ועוד פרטים כאלה, תקבלו אוטומטית מהפלטפורמה RSS, שנראה ממש כמו כתובת אינטרנט.

הכתובת הזאת היא מה שמקשר ומעביר מידע מפלטפורמת האחסון לאפליקציות ההאזנה.


למשל, קיבלנו מסימפלקאסט (פלטפורמת האחסון שלנו) את ה-RSS הזה: https://feeds.simplecast.com/SgNw3DKw


זהו, זה ה-RSS של הפודקאסט "ביסמוט ויפרח" עד קץ כל הימים (או עד שנעביר למקום אחר ונעשה הפניה, זה למתקדמים).


את ה-RSS הזה שתלנו בספוטיפיי דרך ממשק מיוחד של ספוטיפיי לפודקאסטרים - ומעכשיו כל מי שמחפש "ביסמוט ויפרח" בספוטיפיי רואה את תיאור הפודקאסט שלנו ואת כל הפרקים שהעלינו בסימפלקאסט. המידע הזה מאוחסן רק בסימפלקאסט אבל נשאב משם ומוצג בספוטיפיי, כי שמנו בה את ה-RSS שלנו.


כך, אם אערוך ואשנה את תיאור הפודקאסט בסימפלקאסט - הוא ישתנה אוטומטית גם בספוטיפיי, כי ספוטיפיי רק מושכת מידע מסימפלקאסט באמצעות ה-RSS, ואין בה מידע עצמאי. לכן כשאנחנו מעלות פרק בסימפלקאסט, הוא עולה אוטומטית בספוטיפיי - ובכל אפליקציית האזנה אחרת ששמנו בה את ה-RSS שלנו.


איך מכניסים את ה-RSS לאפליקציות האזנה

רבות מפלטפורמות האחסון - וסימפלקאסט ביניהן - עושות את העבודה בשבילכם ושולחות אוטומטית את ה-RSS לגוגל פודקאסטס, לאיי-טיונז, לספוטיפיי ועוד. לכל הפחות, הן מציעות ממשק נוח לעשות את זה בלי לעבור בכל האתרים. בפועל, דברים לא עברו חלק והיינו צריכות להתכתב עם כמה צוותי תמיכה ברחבי העולם כדי שהכל יסתדר.


אבל מרגע שהסתדר - הכל דבש אוטומטי. אנחנו רק מעלות את הקובץ של הפרק בסימפלקאסט, ואתם יכולים לשמוע אותו כמעט מייד בעוד שבע אפליקציות האזנה מרכזיות באופן אוטומטי לגמרי.


הערה קטנה: סאונדקלאוד לא מושכת RSS ממקומות אחרים, אז אם היא ממש ממש חשובה לכם כאפליקציית האזנה, כדאי שהיא תהיה גם פלטפורמת האחסון שלכם. אנחנו ויתרנו עליה.


עוד הערה: פלטפורמות האחסון גם נותנות סטטיסטיקות מאוחדות של כל המקומות שבהן האזינו לכם.


ואחת אחרונה: חלק מפלטפורמות האחסון, לרבות סימפלקאסט, גם פותחות לכם אוטומטית מין דף נחיתה שמציג את כל הפרקים עם התיאורים שלהם, כך שממש לא חייבים להקים אתר נפרד לפודקאסט, אלא אם רוצים שהכל יהיה ממותג ומושלם. לא אנחנו, מה פתאום.

אגב, אתם נמצאים באתר שלנו ממש כרגע ומוזמנים לשוטט בו אחר כך כדי לראות מה כדאי לשים באתר של פודקאסט, וכמובן כדי להירשם לעדכונים על פרקים חדשים ;)


מה לגבי וויקס?

יש בוויקס אפליקציה לפודקאסט, אבל היא בעצם משמשת כאפליקציית האזנה ולא אחסון, כלומר הפרקים שלנו לא מאוחסנים באתר שלנו ב-וויקס אלא בסימפלקאסט כאמור, ו-וויקס מושכת עם ה-RSS מסימפלקאסט כמו כל אפליקציית האזנה ומציגה את הפרקים באתר של הפודקאסט.


הקיצר, הבנתם?

קלי קלות.

1,514 צפיות2 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

2 comentarios


ortal nakash
ortal nakash
11 mar 2023

וואו !!! כל כך ברור ועושה סדר!!

המון תודה על ההנגשה לדבר שהכי הפחיד אותי, כל העניין הטכני ועכשיו כבר ממש בא לי להתחיל להקליט ולערוך

כל כך הרבה ערך שנתתן כאן ומהניסיון האישי - פשוט תודה

Me gusta

rafael baror
rafael baror
01 mar 2021

עזר לי מאוד ההסבר שלכם :) ואיזה וויב משגע

Me gusta
bottom of page